İSTESOB / ESNAF HATTI

ALO ESNAF 2012 YILI ŞİKAYET RAPORU

ALO ESNAF 2012 YILI ŞİKAYET RAPORU

168 ESNAFA PARA CEZASI GELEN ŞİKAYETLERDE MOTORİZE İLK SIRADA

İSTESOB’un yaptığı denetimler ve vatandaştan gelen şikayetler, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin çok büyük önem verdiği konuların başında geliyor. Mesleklerin kötü şöhret edinmesini engelleyen bu uygulama ile işini hakkıyla yapan esnafla, işini mesleki ahlaka uymayacak şekilde yapan insanları birbirinden ayırıyor. Çürük elma olarak tabir edilen kişilere cezai yaptırımlar uygulayarak, mesleklerin adının bu kişilerce kirletilmesinin de önüne geçiliyor.

5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nda açıkça belirtilmiş hükümleri ihlal etmiş olan esnaflara, idari para cezasından, meslekten mene kadar cezai yaptırımlar uygulandı. İhlaller,  İstanbul Esnaflar ve Sanatkarlar Odaları Birliği denetimleri sonucu, ayrıca duyarlı vatandaşların ihbarları sayesinde elde ediliyor.

Kayıt dışı çalışan ve iş etiğine uymayan davranışlarda bulunan kuruluşların tespitinde İSTESOB, İstanbul halkının da desteğini alıyor. Vatandaşlar, İSTESOB’un İncirli’deki merkezine gelerek, isterlerse mail yoluyla ya da Alo Esnaf Hattını arayarak şikayetlerini iletebiliyorlar.

EN ÇOK ŞİKAYET TAKSİCİLERE

Bu yıl toplamda 168 esnafa para cezası verilirken, 54 kişi uyarı cezası aldı. Uyarı cezası alanlar, ihlallerin tekrarı halinde para cezası alacaklar. Bu yıl içerisinde bir esnaf da meslekten men edildi. Bayrampaşa Belediyesi, Ruhsat Denetim Müdürlüğü ekiplerince tespit edilen bir kasap, tek tırnaklı et sattığı için meslekten men ve işyerinin kapatılması cezası aldı.

Taksici esnafına yönelik yapılan şikayetler bu sene itibariyle başı çekiyor.  Şu ana kadar 50 kişi hakkında para cezası uygulanırken, bu kişiler, ihlallerine devamı etmesi halinde cezalar katlanarak devam edeceği gibi, meslekten men edilme tehlikesi ile de karşı karşıya kalacaklar.

Minibüsçülerin şikayet dosyası bu yıl taksicilerin ardından ikinci sırayı alıyor. Toplamda 48 şikayetle karşılaşan minibüsçülerin tamamına para cezası kesildi.

Erkek ve bayan kuaförlere gelen şikayetler de ilginç bir yer tutuyor. Erkek berberlerine gelen şikayet sayısı 30 olarak kaydedilirken, kadın kuaförlerine 40 şikayetin kayda geçmesi, hizmet sektörünün özeleştiri noktasında acil adımlar atması gerektiğinin sinyalini veriyor. Yine erkek berberler ve bayan kuaförlerden gelen şikayetlerin sayısı 70’a ulaşırken, tamamının para cezası almış olması da dikkat edilmesi gereken bir husus.

Gelen şikayetlerin içeriğine bakınca da, bazı esnafların müşteri ilişkileri konusunda bilgilendirmeye ve ikaz edilmeye ne kadar muhtaç oldukları göze çarpıyor. Şikayetlerin içeriği; genelde müşteri memnuniyetsizliğini anlayışla karşılayamayan esnaflardan kaynaklandığı görülüyor.

Taksici şoför esnafının sebep olduğu olaylar da, işini dürüstçe yapan taksici esnafının canının sıkacak cinsten. Haksız kazanç elde etmek için yapılanlar, şikayetlerin ana çerçevesini belirlerken, kötü muamele de vatandaşın maruz kaldığı durumlar arasında.

·         Kısa mesafede iki katı ücret almak, taksimetreyi açmadan pazarlık ederek fazla ücret alma

·         Trafik kurallarına uymamak

·         Yolcu araçtan inerken taksiyi sürmek yolcunun kaza geçirmesini sağlamak

·         Kısa mesafede 7 lira yerine 70 lira almak ve dolandırmak tırnakçılık yaparak 50 lira verdiğinde 5 lira verdin diyerek yolcuyu kandırmak

·         Gideceği yere götürürken dolaştırarak fazla para almak

·         Yakın mesafede yolcu almamak, yolcuyu indirmek

 

Minibüsçüler Öfkeli

Minibüsçü esnafından doğan şikayetlere bakılınca, şoför esnafımızın öfkesini kontrol etmede sorunlar yaşadığı ortaya çıkıyor. Şikayetlerden bazıları şu şekilde;

·         Trafik kurallarına uymama

·         Yolcuya kaba davranış, yolcuya hakaretamiz konuşmak

·         Durak düzenini bozmak

·         Tam para verildiğinde “Bozuk yok mu” diye müşteriye kötü davranma

·         Yolcuyu ineceği yerde indirmeme

·         Minibüs kullanırken sigara içmek

·         Çok sayıda yolcu alarak istiflemek,

·         Müşteriye hakaret ederek araçtan atmak.

 

MÜŞTERİ DAİMA HAKLIDIR

Erkek berberlere ve bayan kuaförlere gelen şikayetleri incelediğimizde, esnaflığın en önemli düsturlarından birini hatırlıyoruz: Müşteri her zaman haklıdır. Önemli müesseslerde müşteri memnuniyetinin öncelik verildiği ve bu piyasada tutunabildiğini biliyoruz. Özelliklerin çok önem verdiği kuaförlerin bazıların sorunlar yaşadığı görülüyor.

Bayan kuaförlere gelen şikayetler;

·         Müşterinin Saçına boya işlemi yaparken hatalı işlem yapmak

·         Müşteri mağdur duruma düştüğünde parayı iade etmemek

·         Saçı yakmak ve saçın kopmasın sağlamak

·         Yanlış saç ilacı kullanarak saç derisine zarar vermek

·         Saçı yanlış kesmek, müşterinin istediği gibi kesmemek

 

Erkek berberlerin ve bayan kuaförler benzer şikayetler aldığını görüyoruz. Bunu yanında Berberler Odasının verdiği Fiyat tarifesine uyamamak, tarifenin çok altında saç kesmek tıraş yapmak gibi ihlallerin yapıldığı kayda geçen tutanaklar arasında.

 

Sosyal Medyada Paylaş